- Jaká je jednotková cena?
- Zvolte Jednotky
- Zobrazení ceny
- Kvalitativní rozdíly
- Jak se počítá?
- Příklady
- Příklad 1
- Příklad 2
- Reference
Jednotková cena položky je cena za jednu měrnou jednotku položky, která se prodává ve větším či menším množství, než je samostatná jednotka. Cena určitého počtu jednotek položky je dělena počtem jednotek k nalezení jednotkové ceny této položky.
Jednotkami mohou být jednotlivé položky, například soubory cookie v krabici, nebo to mohou být vážená množství, například gramy nebo kilogramy. Chcete-li například najít jednotkovou cenu polévky 12 uncí, jejíž cena je 2,40 $, vydělte částkou 2,40 $ 12 uncí, abyste získali jednotkovou cenu polévky, která by byla 0,20 $ za unci.
Zdroj: pexels.com
Často chcete určit, která ze dvou uvedených položek je „nejlepší nákup“. V takových případech se zjistí jednotková cena každé položky a poté se porovná jejich jednotková cena. Položka s nejnižší jednotkovou cenou se považuje za „nejlepší nákup“.
Obvykle je umístěna na polici pod produktem. Štítek police zobrazuje celkovou cenu položky a jednotkovou cenu potraviny.
Jaká je jednotková cena?
Jednotková cena pomáhá spotřebitelům porovnat ceny balených produktů, pokud se tyto výrobky neprodávají ve stejném množství. Můžete se podívat na položky na polici společného supermarketu a uvidíte, že každá z nich je zobrazena za určitou cenu.
Tato cena se však vztahuje na celé balení, což může ztížit srovnání různých velikostí stejných produktů.
Jednotková cena říká kupujícím, kolik platí za každou jednotku v balíčku, což jim dává možnost porovnat jablka s jablky.
Zvolte Jednotky
Jednotka, kterou si obchodník vybere jako základ jednotkové ceny, závisí na tom, jak je produkt zabalen a prodán.
Pokud se prodává podle hmotnosti, podle pokynů může obchodník použít gramy, kilogramy nebo 100 g jednotky.
Pokud se prodává v suchém objemu, použijte litry nebo 100 ml jednotky. Při prodeji podle objemu kapaliny se používají litry, litry, litry nebo 100 ml jednotky.
Pokud se prodává podle oblasti, jako je textilie nebo tráva, použijte čtvereční palce, čtvereční stopy, čtvereční metry nebo čtvereční centimetry.
Pokud se produkt prodává podle počtu, jednotka je každá jednotlivá položka v balení.
Bez ohledu na jednotky, které si obchodník vybere, musí být ceny zobrazeny v jednotkách podobných produktů. Obchod by neměl oceňovat pomerančový džus v galonech, ale jablečný džus v litrech.
Zobrazení ceny
Jednotkové ceny, které jsou vyšší než dolar, by měly být určeny pouze k nejbližší penny. Například 20 kg pytel krmiva pro psy, který se prodává za 26,79 USD, by měl zobrazovací jednotkovou cenu 1,34 $ za kilogram, i když skutečná cena za kilogram je 1,3395 $.
U jednotkových cen nižších než dolar umožňují pokyny obchodníkům zobrazovat jednotkové ceny s přesností na nejbližší penny nebo na nejbližší desetinu penny. Ale podle toho, co je vybráno, musí být konzistentní v celém obchodě.
Kvalitativní rozdíly
Je třeba vzít v úvahu, že cílem stanovení jednotkových cen není zohlednit jakost produktu. Značkové výrobky mají často výrazně vyšší jednotkové ceny než obecné nebo obchodní značky.
Je zcela na kupujícím, aby rozhodl, zda rozdíl v kvalitě stojí za rozdíl v ceně.
Jak se počítá?
Matematický vzorec použitý pro výpočet jednotkové ceny je následující: Jednotková cena = cena / množství položky.
Jednotková cena je to, co umožňuje kupujícímu vědět na první pohled, což je nejlepší nákup: pokud je 20 kg pytel psí stravy, který se prodává za 13,95 $, nebo 15 kilogramový pytel, který se prodává za 10,69 $.
Chcete-li získat jednotkovou cenu, jednoduše vydělte cenu balíčku počtem jednotek, které obsahuje.
Ve výše uvedeném příkladu má pytel o hmotnosti 20 kilogramů, který se prodává za 13,95 USD, jednotkovou cenu 69,75 centů za kilogram, zatímco pytel o hmotnosti 15 kilogramů, který se prodává za 10,69 $, má jednotkovou cenu 71, 27 centů za kilogram.
Přestože je cena 20 kilogramů vyšší, balení 15 kilogramů je dražší na jednotku.
Peníze lze ušetřit, když porovnáte náklady na stejné jídlo v nádobách různých velikostí nebo různých značek.
Příklady
Příklad 1
Scott má opravdu rád čokoládové tyčinky a chce na nich získat nejlepší možnou nabídku. Je pro něj lepší koupit tři bary za 2,25 $ nebo každý za 0,79 $?
Aby Scott mohl učinit nejlepší cenové rozhodnutí, musí v prvním případě stanovit cenu čokolády a rozdělit celkovou cenu 2,25 $ mezi tři bary. 2,25 $ / 3 = 0,75 $.
To mu umožňuje porovnat dvě jednotkové ceny, takže pro Scott je levnější koupit tři čokoládové tyčinky za 2,25 $. Důvodem je, že každý z nich stojí 0,75 USD ve srovnání s 0,79 USD, bude to stát, pokud byste je koupili samostatně.
Někdy se potraviny zabalené do velikosti „obří“ nebo „rodinné“ mohou zdát jako nejlepší nákup. Můžete si myslet, že nákup velkého kontejneru nebude stát tolik jako dva nebo tři menší balíčky.
Větší kontejnery však ne vždy stojí méně než menší. Je důležité podívat se na jednotkovou cenu a porovnat tuto cenu.
Příklad 2
Becky jí každé ráno snídani. Bylo by pro ni lepší koupit 550 g krabičky obilovin za 2,50 $, nebo 1 kg krabici za 5,00 $?
Chcete-li to provést, musíte nejprve vypočítat cenu za gram 550 gramového pole. Je to děleno vydělením ceny krabice 550, díky jednoduchému pravidlu tři.
Cena gramu obilovin za první možnost by pak byla: 2,50 $ / 550 g. = 0,004545 $.
Poté se vypočte cena za gram 1 kilogramu (1000 gramů), opět se použije pravidlo tři.
Cena gramu obilovin za druhou možnost by pak byla: 5,00 $ / 1 000 gr. = 0,005 $.
Při výpočtu ceny za gram každé krabičky obilovin Becky zjistí, že je pro ni lepší koupit 550 gramovou krabici.
Reference
- Cam Merritt (2019). Jak funguje jednotková cena? Small Business - Chron.com. Převzato z: smallbusiness.chron.com.
- University of Massachusetts (2019). Jednotková cena. Převzato z: umass.edu.
- University of Alberta (2019). Jednotková cena. Převzato z: sites.ualberta.ca.
- Výukový program (2019). Nalezení jednotkové ceny. Převzato z: tutorialspoint.com.
- Wiki How (2019). Jak vypočítat a porovnat jednotkové ceny v obchodě. Převzato z: wikihow.com.